Paikallisuutiset

Sudet vierailivat asutusten kupeessa Salliperällä ja Suotukylällä – Keskustassa nähdyt eläimet todennäköisesti koiria

Lumien tulo on lisännyt susien jälkihavaintojen määrää. Myös hirvijahti helpottuu, kun susien liikkeistä saadaan tietoa jälkien perusteella.
Lumien tulo on lisännyt susien jälkihavaintojen määrää. Myös hirvijahti helpottuu, kun susien liikkeistä saadaan tietoa jälkien perusteella. Kuva: Jukka Lehojärvi

Lumien tulo on lisännyt susihavaintojen määrää Haapavedellä. Viime päivinä on saatu varmistettua jälkihavaintoja Suotukylältä, Salliperältä, Vatjusjärven ja Rytkynkylän välimaastosta sekä Alakylältä.

– Suotukylällä kävi viikonloppuna asutuksen kupeessa viiden ja Salliperällä kolmen suden lauma. Kaksi

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä