Kulttuuri

Stabat Mater dolorosa – Pyhäinpäivänä kirkossa muistellaan edesmenneitä Haapaveden kamariorkesterin musiikin siivin

Virve Karén ja Sirpa Kurra lauloivat solisteina myös vuosi sitten Hakon pyhäinpäivän konsertissa. Silloin paikkana oli siunauskappeli, nyt väljempi kirkko.
Virve Karén ja Sirpa Kurra lauloivat solisteina myös vuosi sitten Hakon pyhäinpäivän konsertissa. Silloin paikkana oli siunauskappeli, nyt väljempi kirkko. Kuva: Arkistokuva Katariina Anttila

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Haapaveden kamariorkesteri solisteineen konsertoi ensi sunnuntaina Haapaveden ja Haapajärven kirkoissa. Konserttien ohjelmassa näkyy pyhäinpäivän sisältö edesmenneitä muistellen.

Iltapäivän konserteissa kuullaan J.S.Bachin sovitus G.B.Pergolesin Stabat Mater -teoksesta solisteina sopraanoVirve Karén

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä