Paikallisuutiset

Haapavedellä on kanteleita, mutta ei opetusta soittamiseen – "Meiltä puuttuu innostavia musiikinopettajia, joita kiinnostaisi tämä soitin", kanteleyhdistyksen puheenjohtaja Pertti Hankonen sanoo

Taitelija Ida Elina eli Päivi Kujanen ja Jokilaaksojen Kanteleyhdistyksen puheenjohtaja Pertti Hankonen ovat hyviä ystäviä.
Taitelija Ida Elina eli Päivi Kujanen ja Jokilaaksojen Kanteleyhdistyksen puheenjohtaja Pertti Hankonen ovat hyviä ystäviä. Kuva: Anne Mattila

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Haapavesi on Suomen kantelepitäjä. Täällä viisikielistä on soitettu jo satoja vuosia sitten, mutta Pasi Jääskeläisen ja hänen julkaisemansa Kanteleen soiton alkeita -opuksen myötä 1900-luvun alussa isojen kanteleiden soitto alkoi todenteolla paikkakunnalla.

Vuosien saatossa Haapavedeltä kansan tietoi

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä