Yksi aikakausi päättyy ja uusi alkaa – Kyläkauppias Juha Lilja ripustaa kauppiaan essunsa naulaan vuosikymmenten jälkeen
Muualta Hillasta: ”Olen tällainen peräkylien lävistäjä” – Neulalla on vain yksi mahdollisuus osua oikeaan paikkaan
Iida Hautakoski vaihtoi hoitoalalta yrittäjäksi autojen pariin: ”Haaveena tämä oli ollut minulla jo pitkään ja tuntuu nyt omalta jutulta”
Ystäväni-kirja: Avo-Cadillacista haaveileva Jaana Kuutti rakastaa Haapavedellä luontoa ja auttavaisia ihmisiä
Hanna Pirnes aloitti yrittäjäuransa traktorin ratissa — Kukkakauppiaaksi hän päätyi harrastuksen kautta
Pääkirjoitus: Palvelut ja niiden kysyntä eivät kohtaa, jos palvelutarvekyselyssä kaivataan monia jo paikkakunnalla olevia palveluita
Käyttökiellossa ollut Korkatin moottorirata kunnostetaan — Keskipiste-Leaderilta rahoitus hankkeelle, Haapavedelle myös monia pienempiä tukia
Suviseurat ylittivät reilusti kävijätavoitteen Lopella – ensi kesänä vastuuvuorossa Ylivieskan alueen rauhanyhdistykset
Haapavetinen mies loukkaantui Lievestuoreella viikonloppuna - ”Onnettomuus tapahtui, kun traktoria työnnettiin puomin avulla kuljetuslavetin kyytiin”
Folkit: Oulu2026 vielä näyttävämmin esillä ensi vuonna – Yhteistyö laajenee myös Wanhan Woiman kanssa
10 vuotta sitten: Arizona täytti viisi vuotta, ja Joutennivan mylly ja saha sai Turvenuija-tunnustuksen
Haapavetinen mies loukkaantui Lievestuoreella viikonloppuna - ”Onnettomuus tapahtui, kun traktoria työnnettiin puomin avulla kuljetuslavetin kyytiin”